Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čínský chocholatý naháč

 Čínský chocholatý pes je malý čilý společenský pes s jemnou kostrou, existující ve dvou rovnocenných varietách: naháč má hladké tělo bez srsti a srst tvoří jen chocholku na hlavě, dále jsou osrstěny tlapky k nadprstí (ponožky) a ocas, labutěnka je celá obrostlá závojovitou srstí. Předpokládá se, že předkem čínského chocholatého psa byl africký bezsrstý pes, který byl dále šlechtěn ve staré Číně a na konci 19. století se dostal do západního světa. V organizaci FCI převzalo patronát nad čínským chocholatým psem Spojené království.

Holá varieta žádné zvláštní úpravy – stačí 1× týdně osprchovat, ošetřit pleťovým krémem nebo olejíčkem, aby pokožka nebyla vysušená a srst na hlavě, nožkách a ocásku rozčesat kartáčem. Před výstavou se naháč dále upravuje vystříháním srsti na tlamě a holením či depilací případné nežádoucí srsti na těle. Naháč není nikdy plnochrupý – má to na svědomí gen pro lysost.

Osrstěná varieta – powder puff, puffík, labutěnka, nazvaná podle nádherné hedvábné srsti svým zjevem připomíná miniaturu afgánského chrta. Standard vyžaduje plnochrupost. Výstavní úprava spočívá v oholení tlamy a vyholení V nebo U na hrudi.

 

                 

 

 

Výška a váha 

Psi mají výšku v kohoutku 28 – 33 centimetrů, feny 23 - 30 centimetrů. Váha s pohybuje v rozmezí 2 – 4,5 kilogramů.

 

 

Péče o srst

Bezsrstá varianta má srst pouze na určitých částech těla (hlava, ocas, tlapky). struktura všech chlupů je jemná a hedvábná. Zbarvení je jakékoliv, mohou být i kombinace barev. Péče o srst čínského naháče spočívá v jejím každodenním pročesávání. Do pokožky je potřeba vtírat ochrannou emulzi, v létě lze použít kvalitní opalovací krém. Při koupání je potřeba použít dětské mýdlo nebo mýdlo s nízkým Ph, na osrstěné části je nutné použít kvalitní šampon a následně kondicionér. 

 


                         

 

 

Věk 

Čínský naháč se dožívá věku kolem 12 – 13 let.

 

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 66035
Měsíc: 597
Den: 21